KIRJUTA! KÕNELE! VÄITLE!


Kui SA tead, et TEADUS on osa meie IGAPÄEVAELUST. Kui SUL on oma arvamus selle kohta, kuhu suunda EESTI peaks LIIKUMA. Kui SA tahad oma seisukohti KAITSTA. Kui SA oled valmis end PROOVILE PANEMA.

SIIS OLED SA ÕIGES KOHAS

Eesti Väitlusselts kuulutab SA Archimedese ning Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt kureeritava Teadusaasta raames välja võistluse, millesarnast ei ole Eestis varem korraldatud.


C

Kätte on jõudnud asuda võistluse kolmanda osa juurde: 7.-8. aprillil toimub Jõhvi Gümnaasiumus väitlemise keskkoolide Eesti meistrivõistluste III etapp ja meistrivõistluste turniirisarja suur finaal. Väitlema on oodatud nii need, kes eelnevatest turniiridest osa võtnud kui need, kes ei ole mitte kunagi varem väitlemisega tegelenud. Väitlusturniiri teemaks on "Mehitatud kosmoselendude riiklik rahastamine on põhjendatud". Kindlasti tasub kõigil vaadata teemaloengu videot, kus Tartu Ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna õppeprodekaan ning TÜ kosmose- ja militaartehnoloogia töörühma juht, Mart Noorma räägib ääretult põnevalt sellest, mis nende kosmoselendudega siis ikkagi toimub!

TÄPSEM INFO TURNIIRI KOHTA ON KÄTTESAADAV SIIN


____________________________________________________________________________

A

AINULAADSE kolmeosalise õpilasvõistluse esimene osa saab avalöögi 1. novembril ja keskendub kirjalikule eneseväljendusele. Eesti Väitlusselts ootab (kesk)koolinoortelt essee ja/või probleemilahenduse vormis hinnangut Eesti energiamaastiku olukorrale, mõne meie elektritootmises valitseva probleemi tuvastamist ja võimalikke lahendusi antud probleemile ehk siis plaani, kuidas saaks ja peaks Eesti energiamaastik välja nägema selleks, et probleeme ei oleks ja kõik oleks rahul.

Aitäh kõigile neile innovatiivsetele kirjutajatele, kes juba oma essee konkursile saatnud on!

LÄHEMALT LOE SIIT: http://debate.ee/teadusaasta/esseekonkurss


B

Õpilasvõistluse teine osa algas 9. jaanuaril. Hetkel võisteldakse suulises eneseväljenduses – käimas on kõnevõistlus. Me arvame, et häid kõnesid osatakse teha igas Eestimaa nurgas, seega otsustasime teha võistluse internetipõhiseks. Kuni 19. veebruarini on osalejatel aega lindistada koduste vahenditega (telefon, fotokas, veebikaamera, videokaamera, valik on sinu) 3-5 minuti pikkune veenmiskõne, kus tuleb välja tuua oma lahti seletatud ja põhjendatud arvamus selle kohta, kas ORGANIDOONORLUS PEAKS OLEMA EESTIS KOHUSTUSLIK?

LÄHEMALT LOE SIIT: http://debate.ee/teadusaasta/konevoistlus


MIS ON PÄRIS OLULINE:

Kõiki kolme alavõistlust ühendab Väitlusseltsi ootus argumenteeritud, struktureeritud ja loovale mõtlemisele. Olgu see siis kirjalikult või kõnes, kodus või turniiril – osalejad peavad suutma oma seisukohti argumenteerida. Argumentide moodustamise kohta saab lähemalt lugeda Väitlusseltsi Arutleva hariduse õpikust, alates lk 8: http://debate.ee/files/arutlev_haridus_opik.pdf. Õpikust leiab kindlasti teisigi häid näpunäiteid väga heade plaanide kirjutamiseks, superkõnede tegemiseks või turniiril edukaks esinemiseks ;)

Eesti Väitlusselts võistlusel „Kirjuta! Kõnele! Väitle!“ osalemisele piiranguid ei sea:

  • Võistlus on eelkõige mõeldud keskkoolinoortele. Ent põhikooliõpilasi, nende esseesid ega kõnesid me ka tagasi ei saada. Oluline on vaid märkida, et esseede, kõnede ja väitluste hindamine toimub kõik ühes vanusekategoorias. (Ent kindlasti ei saa osaleda tudengid)
  • Eraldi arvestuses võistlevad kõik osalejad, kel eesti keel ei ole emakeel. Seega on ka venekeelsete koolide õpilased oodatud osalema!
  • Osaleda võib nii ainult ühes etapis (näiteks ainult esseevõistlusel või ainult väitlusturniiril) kui ka kõigil kolmel alavõistlusel. Loomulikult saavad esile tõstetud iga alavõistluse võitjad, ent kõige suurem au ja kuulsus langeb osaks koondarvestuse võitjatele – neile, kes on edukalt osalenud nii esseevõistlusel, kõnevõistlusel kui väitlusturniiril.

Miks tasub osaleda?

  • Sest see on kõige parem võimalus enda proovile panemiseks kirjutamises, kõnelemises ja väitlemises.
  • Sest Sa saad võistluse erinevaid astmeid läbides uusi teadmisi ja uusi oskuseid, millest on kasu keskkoolist tööturu kõrgemate astmeteni.
  • Sest auhinnad ootavad iga alavõistluse parimaid, üldarvestuse parimaid, kahte parimat klassi, kahte parimat kooli ja publiku lemmikuid. Lisaks on erinevad teadust armastavad ettevõtted välja pannud eriauhinnad oma lemmikutele nii kirjas kui kõnes

*Parimad klassid ja koolid selguvad selle põhjal, kui palju õpilasi klassist või koolist osaleb – iga osaleja toob punkte ka oma klassile ja koolile. Tundub, et aeg on jõud ühendada ja näidata Eestile, et just teie klass või kool on kõige loovama mõtlemisega ning vabariigi parim argumenteerija!

Mis osalejat veel aidata võiks?

  • Kindlasti tasub lugeda Eesti Väitlusseltsi väitlusõpikut: http://debate.ee/files/arutlev_haridus_opik.pdf
  • Võistluse iga etapiga koostame osalejate ja nende juhendajate abistamiseks teemamappe. Esseekonkursi teemamapp on kätte saadav siit:http://debate.ee/teadusaasta/esseekonkurss. Kõnevõistluse ja väitlusturniiri teemades orienteeruda aitavad kirjatükid jõuavad kodulehele aegsasti kui nende võistluste aeg käes
  • Kodulehel tasub silma peal hoida ka videoloengute vaatamiseks. Novembrikuu jooksul paneme siia üles energiaspetsialistidega tehtud lühikesi intervjuusid, mis kindlasti tulevad energiamaastiku tulevikuvisioonide koostamisel abiks. Samamoodi kasutame spetsialiste võistluse järgmiste etappide juures. Lisaks teemaspetsialistidele pakume osalejatele ka tõhusaid visuaalseid näpunäiteid argumenteerimisoskuse arendamiseks!
  • Teadusaasta on käimas ka mujal kui ainult Eesti Väitlusseltsis. Ja kuna november on energiakuu, leiab Eesti meediast kindlasti palju kasulikke artikleid, intervjuusid ja nuppe! Hoia silmad lahti!


Lisainfo väitlusjuht Sigrid Solnikult: sigrid.solnik@debate.ee